Suptilno i poticajno
Kliker festival, Festival plesa, pokreta i igre za djecu i mlade, Varaždin, Zagreb, Split, Rijeka: VRUM performing arts collective. Muzej plesa, koncept Dalija Aćin Thelander, Viktorija Ilioska, Elena Risteska, Kliment Poposki, Tehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb, 28. – 30. rujna 2017.
-
Muzej plesa je interaktivni performans namijenjen najmlađima a cilj mu je na suptilno navesti djecu da se opuste i prepuste zabavi, kreativnosti i razumijevanju koje im ples i pokret može pružiti. Muzej plesa u potpunosti izbjegava didaktičnost i učenje putem prezentacije informacija i uspijeva putem neverbalne komunikacije i iskustvenog stvoriti prostor u kojem se djeca mogu početi samostalno tjelesno izražavati. Kreće se od crtanja – onog poznatog, na što je većina djece naučena i priviknuta. Iz igre crtanja prelazi se u igru oponašanja, tjelesnog oponašanja iz čega se rađa slučajni ples a potom iz oponašanja pokreta i plesa nastaje slobodni izričajni ples djece. Djeca su cijelo vrijeme podjednako pozivana na sudjelovanje i vođena kroz prostor. Iskustvo kojim ih se vodi nije mjesto u kojem se može pogriješiti ili osvojiti nagrada. U stimulativnom okruženju, svaki pokret postaje potencijal za zaplesati.
Prazni prostor u jednoj od dvorana Tehničkog muzeja, postaje instalacija za vizualno, zvučno i taktilno osvješćivanje tijela. Stimulativno nježna ali inspirativna metodologija pristupa polako radi na osvješćivanju tijela, prostora i drugih u njemu. Vrlo je prisutno razvijanje i plesne empatije koja se potiče kroz ples s drugim osobama i percepcijom načina na koji zauzimaju tijelo u prostoru. Raznovrsna glazba koja služi samo kao kulisa a ne zadani program također djeluje kao važna lekcija jer postavlja ples tako da nije samo nešto što se radi na glazbu. Za najmlađe je to aktivno otvaranje i imenovanje još jednog mjesta za kreativnost i igru te osjećanja za vlastito i tuđe tijelo. Scenski prostor koji postaje i jedini prostor, postaje lakši za ulazak i sramežljivima. Razina sigurnosti i opuštenosti se gradi, kao i poticajnost samog okruženja. Muzej plesa se također dotaknuo i zanimljivog aspekta prolaznosti samog plesa u zadnjem dijelu izvedbe gdje se uvode raznovrsne kutije koje se slažu i ruše. Istovremenim sudjelovanjem sviju, konstruiraju se a simultano i nestaju razni objekti koji kroz igru nastaju.
Performans Muzej plesa nije se zaustavio samo na upoznavanju djece s medijem plesa nego je stvorio okruženje u kojem se, suptilno ih pozivajući na ples, on može djeci i otvoriti.
© Maja Ležaić, PLESNA SCENA.hr, 3. listopada 2017.
Muzej plesa
koncept Dalija Aćin Thelander, Viktorija Ilioska, Elena Risteska, Kliment Poposki
razvoj projekta Sanja Frühwald, Dejan Košćak
rad na projektu, izvođačice: Koraljka Begović, Andrea Hršak, Nastasja Štefanić
scenografija Irena Bakić, Sonja Halapir
Piše:

Ležaić