Ispitivanje plesnih čestica
Centar za plesnu i izvedbenu umjetnost Free Dance, Karlovac; Plesni centar TALA, Zagreb: Magnetsko polje igre, red. Mario Kovač
-
Ljetna edicija karlovačkog međunarodnog festivala suvremenog plesa i izvedbenih umjetnosti Karlovac Dance Festival započela je 30. lipnja i ugostila tri domaće izvedbe (Sad Sam / Almost 6 Matije Ferlina, O rozoj budućnosti Ane Kreitmeyer i Zrinke Užbinec te Fantastične vrste Ane Kreitmeyer i Studija za suvremeni ples). Završila je 10. srpnja, na rođendan Nikole Tesle, u starom gradu Dubovcu, gdje je odigrana multidisciplinarna predstava Magnetsko polje igre. Ta je predstava izvedena i 8. te 9. srpnja u Tehničkom muzeju u Zagrebu unutar programa Tesla&friends2022., kojim je obilježena 166. obljetnica rođenja Nikole Tesle i tu sam je, u autentičnom miljeu Teslinog demonstracijskog kabineta, i vidjela.
Magnetsko polje igre okupilo je izvrsnu ekipu: znanstveno-izvođačke snage predstavljaju Melita Spahić Bezjak i Mario Kovač a umjetničko-plesačke utjelovljuju Larisa Lipovac Navojec i Branko Banković. Predstava je javni, veseli, od Kovača uvjerljivo vođen niz eksperimenata, koji na dva tipična, kompetitivno nastrojena, plesačka primjerka (kodni nazivi Lala i Bebe), uz stalnu intervenciju izvana i monitoring MSB dokazuju kaotično ponašanja plesnih čestica. Duhovitom analogijom prostora (plesne) izvedbe i magnetskog polja koje nastaje oko niza naboja u kretanju, razotkrivaju se pojmovi ritmičnosti i promjenjivosti, pulsa, balansa i daha, provodljivost tijela, da bi se vrlo specifičnim i stručnim postupkom jednačenja došlo do jednadžbe magnetske indukcije: T = Wb/m².
Riječ je o duhovitoj i zaigranoj interaktivnoj predstavi, s kvizom, u kojoj se i izvođači i publika (svih uzrasta) dobro zabavljaju. U ovom slučaju, u Teslinom kabinetu, nasuprot kojeg su postavljene tribine – gledalište iz kojeg se i inače prate pokusi, zaigrali su, kao autentična scenografija i rekvizita i različiti izlošci poput Faradayeva kaveza, ili broda na daljinsko upravljanje.
I na kraju ove vesele predstave „edukativnog i promocijskog karaktera“ izvođači će otpjevati, kako je valjda i običaj kod svih dobrih pokusa, završni song, ali dosljedno temi, uz pratnju teremina, instrumenta koji se svira bez doticaja, i djeluje na principu magnetskog polja.
Jesenski nastavak Festivala slijedi od 19. do 22. listopada.
© Maja Đurinović, PLESNA SCENA.hr, 15. srpnja 2022.
Magnetsko polje igre
ideja i koncept: Melita Spahić Bezjak
režija, dramaturgija Mario Kovač
izvođači/ce / suautori/ce: Melita Spahić Bezjak, Branko Banković, Larisa Lipovac Navojec, Mario Kovač
glazba Damir Šimunović, kostimi Ana Mikulić, rasvjeta Robert Pavlić
produkcija Centar za plesnu i izvedbenu umjetnost „Free Danceˮ, Karlovac
koprodukcija Plesni centar TALA
predstava je nastajala u sklopu rezidencijskog istraživačkog festivala Platforma HR i rezidencije Critical Movement u Sofiji
pokroviteljstvo Ministarstvo kulture i medija RH, Gradski ured za kulturu grada Zagreba
financijska potpora Zaklada „Kultura novaˮ
Piše:

Đurinović