Zanimljiva inicijativa u vidu jednodnevnog simpozija održanog 3. veljače 2024. u Tala Ple(j)s-u, ,okupila je istaknute predstavnice kulturnog i poduzetničkog sektora poznate po tome da svojim inovativnim i kreativnim projektima pomiču granice. Cilj tog okupljanja bio je razmijeniti stečena znanja i iskustva te prikazati nekoliko uspješnih primjera iz prakse koji su doveli do stvaranja novih održivih i solidarnih modela. Ujedno ideja je bila i potaknuti na osmišljavanje novih prostora suradnje poduzetničkog i kulturnog miljea. Kao jedna od umjetničkih organizacija koja od samog početka uspješno spaja umjetničke, edukativne i poduzetničke aktivnosti, Tala je dobar primjer kako se diversifikacijom aktivnosti, dugogodišnjim upornim radom te projektnim planiranjem može opstati na tržištu i istovremeno njegovati umjetničke aktivnosti putem rezidencija i platforme. Sam simpozij bio je otvoren za širu javnost i njegov tijek se mogao pratiti preko live streaminga.
Simpozij je otvorila ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture Nevena Tudor Perković koja je navela zakonski okvir te dosadašnje programe i natječaje koje otvara Ministarstvo kulture i informacija, s namjerom da se potakne kulturni razvoj i vlastita inicijativa. Pritom je navela programe poput Poduzetništva u kulturi, Razvoja publike, Poticanja razvoja kreativnih industrija i novog Programa za poticanje stvaralaštva u području suvremenog plesa i suvremenog cirkusa uz ostale projekte. Pritom je napomenula da je ponekad teško uskladiti uvjete natječaja s drugim zakonskim obavezama poput poreznih koje ih ograničavaju.
Slijedeća govornica bila je Romana Brajša, suosnivačica i producentica KunstTeatra, osnivačica i umjetnička voditeljica Umjetničke organizacije Punctum, producentica Kazališne družine Kufer te docentica na odsjeku Produkcije scenskih i izvedbenih umjetnosti ADU-a. Prethodno je diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost, završila preddiplomski studij lingvistike i doktorirala na Doktorskom studiju znanosti o književnosti, teatrologije i dramaturgije, filmologije, muzikologije i studija kulture na Filozofskom fakultetu. Sva ta znanja uz posjedovanje vlastitog prostora pomogla su da se KunstTeatar, premda je osnovan baš uoči krize uzrokovane pandemijom, uspio održati, razvijati te poslovati pozitivno pa čak i proširiti broj stalnih posjetitelja unatoč svim izazovima. Jedna od prednosti te umjetničke organizacije bila je činjenica da je jedan od osnivača u roditeljskoj kući dobio mogućnost preurediti prostor jedne oveće sobe u malo kazalište. Unatoč relativno skučenoj pozornici i malom broju stolaca u gledalištu, vlastiti prostor im je omogućio zadržati slobodu u umjetničkom odabiru predstava i potaknuti lokalnu zajednicu da redovito prati njihov rad, tako da su sve predstave uvijek igrane pred prepunim gledalištem. Usmenom predajom i poticanjem lokalnog stanovništva da se uključi i prati njihov rad, stvorili su vlastitu redovnu publiku, a ujedno postali zanimljivi i izvan kvartovskim posjetiteljima. S vremenom su i tehničko opremili kazalište zahvaljujući donacijama stare opreme, a vlastiti prostor im omogućuje redoviti nesmetani rad i ujedno je zalog budućeg razvoja.
Vedrana Likan, je cijenjena stručnjakinja u području investicija i nekretnina, intelektualnog poduzetništva, razvoju održivog gospodarstva i zelene tranzicije, te ženskog liderstva i osnaživanja žena u biznisu. Kroz upoznavanje s projektima 21 put prema uspjehu i LeaderSHE konferencijom koje je osmislila, a koji su bili prijelomni u promicanju ženskog leadershipa (vodstva), podizanju svijesti o izazovima s kojima se žene susreći na putu prema uspjehu te osnaživanju žena u poslovnom okruženju u Hrvatskoj, naglasila je važnost razmjene iskustava i informacija te uspostavljanja poslovnih mreža koje pomažu ostvarenju ciljeva. Kroz njezina iskustva u volonterskom radu u Dječjem selu napomenula je da treba tražiti i koristiti sve kanale komunikacije prema poslovnom sektoru, te im prezentirati svoj rad jer su često velike korporacije zainteresirane za pomaganje kulturnim događanjima mnogo više no što to šira javnost percipira.
Larisa Lipovac Navojec navela je kako je Tala Ple(j)s nastao, te kako je prostor u kojem se simpozij odvija već četvrti prostor koji je obnavljala za potrebe plesnog centra, pokazavši kako se polako popunjavala infrastruktura te je objasnila kako je diversifikacija odnosno nastojanje da Tala djeluje na poduzetničkom ali i na edukativnom i umjetničkom planu omogućio da opstane unatoč izazovima izazvanim pandemijom i potresima. Tala je uvijek bila otvorena za intersektoralni dijalog i solidarne modele rada te je otvaranjem još jednog novog prostora u vidu razvojnih projekata koje osmišljava Iva Nerina Sibila, koja je ujedno bila i moderator konferencije, potvrdila kontinuitet planskog razvoja te umjetničke organizacije.
Nevena Randeli Vejzović, PR event menadžerica i osnivačica agencije za odnose s javnošću i organizaciju evenata, opisala je svoj poslovni put kada se odlučila na promjenu karijere iz voditeljske u organizacijsku baš uoči pandemije i potresa te kako je iz neuspjeha zbog nemogućnosti realizacije Weekend Media Festivala pretvorila u uspjeh osmislivši tri nova: Weekend Food Festivala, Sunset Sport Media Festivala te Wooman's Weekenda u Rijeci. To su pravi poduzetnički, medijski vrlo popraćeni projekti povezani s pokroviteljstvom mnogobrojnih tvrtki, koje je potrebno prilično dugo organizirati ali su financijski samoodrživi i isplativiji te je opisala nastanak i prikazala promocijski materijal nastao nakon njihovog održavanja.
Naposljetku, Ivana Nikolić, slikarica i multidisciplinarna umjetnica koja je pokrenula niz inicijativa na temu razvoje umjetnosti u zajednici usmjerenih prema svim dobnim skupinama poput kolektiva MRAK- mreže za razvoj i kreativnosti, Malog muzeja čuda, Sumita kreativnih i kulturnih industrija i trenutno možda najpoznatijeg projekta Ilica: Q'ART, pokazala nam je kako se nestandardnom prezentacijom otvara kreativni prostor za razvoj, suradnju i nove ideje koje mogu dovesti do novih umjetničkih projekata.
Nakon izlaganje provela se kratka rasprava i šteta je što na kraju nije bilo više sudionika prisutnih u živo koji bi postavljali pitanja, jer je tema vrlo inspirativno dala uvid u različite pristupe povezivanja poduzetnica. Srećom cijeli je projekt, podržan sredstvima Grada i Ministarstva snimljen; live streaming je dostupan na Faceebook stranicama Tale.
© Jasna Čižmek Tarbuk, PLESNA SCENA.hr, 28. veljače 2024.